05.12.2008 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tularemie na Karlovarsku

Přestože je výskyt infekce sporadický, ročně onemocní desítky lidí

V Karlovarském kraji byla prokázána tularemie u dvou zajíců. Byla vyhlášena
dvě ohniska nákazy, na Chebsku a v Karlových Varech. Ohnisko nákazy trvá tak dlouho, dokud se v příslušné oblasti neprokáže deset zvířat bez nákazy - v případě zajíců, jejichž výskyt není tak hojný, to může trvat poměrně dlouho.
Protože nákaza je přenosná při dotyku poraněnou kůží, sliznicí, vdechnutím nebo požitím, lidé by neměli na mrtvého zajíce vůbec sahat a měli by informovat obec nebo policii, případně myslivce. Opatrní by měli být, i když se setkají z podezřele krotkým zvířetem. Ztráta plachosti je jedním z příznaků nemoci.
Tularemie snadno přechází při kontaktu s nakaženým zvířetem i na králíky. Při standardní tepelné úpravě by nemělo hrozit onemocnění.
Výskyt tularemie u zvířat je v Karlovarském kraji spíše sporadický. Nicméně v ČR onemocní touto infekcí ročně desítky lidí. Podle aktuálních údajů služby EPIDAT na internetových stránkách Státního zdravotního ústavu bylo v letošním roce do konce listopadu zaznamenáno už 105 případů onemocnění, přitom loni to bylo za stejné období 29, předloni 83.
Onemocnění se projevuje odlišně podle způsobu nákazy, společný je ale rychlý nástup horečky, bolesti svalů a kloubů, slabost a nechutenství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down