11.07.2018 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tularemie zajíců v České Lípě

Ohnisko nákazy je v Dubici, mimořádná opatření k zamezení šíření infekce se vztahují na celé město i na Dolní Libchavu.

Tularemie se vyskytuje u zajíců a volně žijících hlodavců. Přenašečem je hmyz sající krev a drobní hlodavci. Přenos mezi jednotlivými druhy zprostředkovávají různí členovci, především klíšťata. U zajíců po nakažení vzniká nejčastěji otrava krve s úhynem během několika dnů. V případě chronického průběhu ztrácí zajíci ostražitost a pohyblivost, hynou za příznaků vyhublosti a ztráty plachosti během několika týdnů. Infekce probíhá u člověka ve formě plicní, jako těžký zápal plic spojený s hnisavou angínou nebo postižením kůže a jiných orgánů.
K nákaze člověka dochází při nedodržení hygienických zásad při manipulaci s nemocnými nebo uhynulými zajíci, poraněnou kůží, prostřednictvím klíšťat, vdechnutím infikovaného prachu, přes oční spojivku nebo konzumací nedostatečně tepelně ošetřené zvěřiny.
Státní veterinární správa nařídila opatření, která budou trvat tři měsíce. Uživatelé honiteb mají zakázaný odchyt živých zajíců a jejich přemísťování. Musí také zajistit, aby všechna nalezená padlá zaječí zvěř byla bakteriologicky vyšetřena v akreditované laboratoři. Doporučuje se používat ochranné rukavice při manipulaci s padlou zaječí zvěří a důkladná dezinfekce rukou. Při stahování a porcování zaječí zvěřiny je třeba si počínat s největší opatrností, všechna drobná zranění na rukou pečlivě ošetřit, důkladně si umývat a dezinfikovat ruce.*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down