01.08.2007 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tuzemská produkce masa ve druhém čtvrtletí opět klesla

Nákup mléka se meziročně zvýšil.

Celková produkce masa se ve druhém čtvrtletí meziročně snížila o 1,5 procenta na 156.026 tun. Nákup mléka se naopak meziročně zvýšil, a to o 1,7 procenta na 615,7 milionu litrů.
Z celkové produkce masa připadalo 54,4 procenta na vepřové a 33 procent na drůbeží maso. Podíl produkce hovězího a telecího masa činil 12,6 procenta. Pokles celkové produkce masa je nepřetržitý už deset let.
Počty poraženého skotu včetně telat klesly meziročně o 2,6 procenta, jeho průměrná jateční hmotnost stoupla o 2,5 procenta na 296 kilogramů. Výroba hovězího masa se meziročně snížila o 0,2 procenta. Počty poražených prasat se meziročně také snížily, a to o 0,1 procenta. Průměrná jateční hmotnost prasat naproti tomu vzrostla o 0,5 procenta na 87,5 kg a výroba vepřového masa se meziročně zvýšila o 0,4 procenta. Výroba drůbežího masa meziročně poklesla o 4,8 procenta.
Klesla výroba drůbežího masa, ale poptávka po něm opět vzroste - ptačí chřipka to nijak neovlivnila, lidé jsou na to zvyklí. Poptávka po drůbežím mase je v celé Evropě. Pokles u skotu způsobí, že v letošním roce se ČR poprvé dostane do situace, kdy nebude soběstačná.
Ceny zemědělských výrobců v živočišné výrobě se ve druhém čtvrtletí většinou snížily. U jatečných býků klesly o 3,2 procenta a jatečných jalovic o 3,7 procenta. Ceny jatečných krav sestoupily o 0,5 procenta a jatečných telat o 1,3 procenta.
U prasat se ceny meziročně snížily o 9,1 procenta. Jen u jatečných kuřat se ceny producentů meziročně zvýšily o 5,5 procenta. U prasat byl zaznamenán také mírný pokles se vzrůstající tendencí. Cena meziročně klesla o devět procent, ceny krmného obilí vzrostly o více než 30 procent. Jakmile se v srpnu a září začne krmit obilím z této sklizně, výrazným způsobem narostou ceny krmných směsí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down