28.03.2007 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Týrané zvíře bude moci podle návrhu novely propadnout obci

Za ubližování zvířeti či nedostatečnou péči bude chovatel nově potrestán i tím, že týraný živočich propadne obci s rozšířenou působností.

Obec se stane majitelem zvířete a získá tak možnost zvíře prodat nebo darovat tomu, kdo zajistí řádnou péči. Zavedení nového postihu zahrnuje novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, který dnes projedná vláda. Norma by podle předpokladů měla začít platit od července.
Sankce vychází z dosavadních zkušeností, kdy lidé, kterým bylo týrané zvíře odebráno, nejsou ochotni platit za péči o něj. Náklady pak musí hradit obec, ačkoli není majitelem. Tato praxe vedla podle některých odborníků i k tomu, že obce nechtěly týraná zvířata chovatelům odebírat. Propadnutí proto umožní obci stát se majitelem a dál se zvířetem nakládat.
Změnit se má také úprava přestupků a správních deliktů. Návrh počítá s tím, že jako týrání bude posuzováno nejen přesně zákonem vyjmenované nevhodné zacházení se zvířaty, ale i další prohřešky proti obecnému znění zákona, třeba když zvíře utrpí zranění nebo je chováno v nevyhovujících podmínkách. Sankce jsou stanoveny dle závažnosti až do půl milionu korun.
Novela také přizpůsobuje českou legislativu evropskému nařízení o ochraně zvířat během přepravy, které nabylo účinnost v lednu. Úprava znamenala zejména pro přepravce skotu, koní, ovcí, koz a prasat nové řízení pro schválení vozidel. Nutná je také výměna dřívějších dokumentů, protože je stanoven jednotný vzor evropského osvědčení pro vozidla, řidiče a průvodce zásilek.
Za přijetí žádosti o povolení přepravce zvířat a žádosti o schválení dopravního prostředku nová úprava zavádí správní poplatky po 200 korunách za každou žádost.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down