04.03.2003 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

U divočáků na Hradecku zaznamenali trichinelózu

U dvou divočáků ulovených na území mezi Hradcem Králové a Pardubicemi zaznamenali veterinární lékaři v polovině února výskyt svalovce stočeného. V posledních dvou letech se na Hradecku objevily čtyři ojedinělé případy trichinelózy.

Problémem a nebezpečím pro konzumenty se stává maso divočáků ulovených pytláky, které na rozdíl od legální zvěřiny neprochází veterinární kontrolou. Policisté v Královéhradeckém kraji přitom ročně evidují až pět případů pytláctví.
„Existují například jednorázové víkendové akce různých spolků, kde se konzumuje nezkontrolovaná zvěřina,“ sdělila vedoucí oddělení hygieny výživy z Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Drahomíra Homolková. Trichinelóza je přitom smrtelné onemocnění proti němuž účinná léčba neexistuje.
Královéhradecký krajský úřad se rozhodl podpořit odstřel divočáků. Za každé ulovené sele chce vyplácet odměnu 200 korun. „Kromě nekontrolovaného přemnožení divočáků je důvodem opatření také výskyt svalovce. Odstřel divočáků by měl vést k ozdravení populace a k omezení nebezpečných nákaz přenosných na člověka," řekl hradecký krajský radní Zdeněk Pěnkava.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down