23.08.2010 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

U německých divočáků je stále měřena vysoká hladina radioaktivity

Německá vláda vyplácí kompenzace

Přestože od jaderné havárie v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině uplynulo již 24 let, žijí stále v některých oblastech Německa tisíce divočáků s nadměrnou hladinou radioaktivity v těle. Celkově se však dopad havárie podle odborníků v zemi již snížil.
Divoká prasata patří z hlediska dlouhodobých následků jaderné katastrofy k nejcitlivějším živočichům. Kanci kypří svými rypáky kontaminovanou půdu,
a živí se houbami a lanýži, které mají tendenci v sobě radioaktivní záření uchovávat. Německá vláda minulý rok podle oficiálních údajů vyplatila jako kompenzaci za nepoužitelné kontaminované maso divokých prasat 425.000 eur (asi 10,5 milionu Kč), zatímco deset let předtím vydala jen 25.000 eur (zhruba 620.000 Kč).
V Německu kanců přibývá, za poslední roky se jejich počet zvýšil čtyř až pětinásobně a více se loví, proto se také vyplácí i více kompenzací za jejich kontaminované maso. V určitých regionech je každý jednotlivý ulovený kus před prodejem testován na radioaktivitu. Radiace na rozdíl od lesní půdy není problémem na obdělávaných polích.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down