17.07.2008 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úhyn ryb šetří policie

Otrava ryb v chovném rybníce na Domažlicku

Únik fekálií z vepřína u obce Sedlec by mohl být možnou příčinou otravy dvou stovek ryb v chovném rybníce mezi obcemi Zámělič a Srby nedaleko Poběžovic na Domažlicku. Při kontrole okolí vepřína policisté zjistili únik látky do propusti pod silnicí směrem k rybníku. Majitel vepřína žádnou havárii nezaznamenal. Fekálie údajně pochází z okolních polí. Nyní se prověřuje, zda byla naplněna skutková podstata trestného činu ohrožení a poškození životního prostředí. Jedná se o 1 200 až 1 500 kilogramů ryb. Majiteli vznikla škoda asi 60.000 korun.
Rybáři a hasiči sbírali uhynulé ryby, které odvezla kafilerní služba. Pracovníci životního prostředí odebrali na místě kontrolní vzorky. Do deseti dnů bude znám původce nebezpečné látky. Z výsledků, které má k dispozici laboratoř v Třemošné vyplynulo, že úhyn způsobila vysoká koncentrace amonných iontů a nízká koncentrace kyslíku ve vodě. Na Domažlicku se podobná havárie nestala už několik let, ale na tomto chovném rybníku je to už druhý nebo třetí případ. Viníkovi hrozí pokuta v řádech milionů Kč. Společnost Spin Plzeň, která vlastní 95 % zemědělské firmy SP Poběžovice žádnou havárii nezaznamenala. Vepřín je asi dva kilometry od rybníka. Mohlo by se jednat o splavení škodlivin při dešti z polí. Firma převzala zdevastovaný vepřín v roce 2006 a plánuje rekonstrukci. Je připravena zajistit náhradu.
Podobnou ekologickou havárii v regionu řešili hasiči naposledy začátkem června na Klatovsku. Do řeky protékající Dolany na Klatovsku se dostaly fekálie ze zemědělského rovozu na Domažlicku.
S viníkem musí úřady do roka zahájit správní řízení. Úhyn ryb na Klatovsku označili odborníci za největší ekologickou havárii svého druhu v oblasti za poslední desetiletí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down