03.05.2002 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úhyn včel měl na svědomí pesticid

Úhyn minimálně 13 miliónů včel z 260 včelstev u chovateli ze Žáravic na Pardubicku měl na svědomí pesticid. V současné době se zjišťuje, o jaký přípravek šlo. Škoda činí přes půl miliónu korun a majitel přišel přes 90 procent včel.

"O tomto případu můžeme jednoznačně říci, že úhyn souvisí s
postřikem a není způsoben žádnou nemocí," uvedl František Kamler, ředitel Výzkumného ústavu včelařského v Dolu u Prahy, kde se vzorky z větší části zpracovávají.
V této souvislosti varoval před kombinacemi pesticidů s hnojivem DAM, které podle analýz ústavu zvyšuje toxicitu i jinak relativně neškodných pesticidů. "DAM zřejmě působí i odlišnou smáčivost a možná - což nevíme přesně - dochází k tomu, že včely na kapky postřiku chodí jako na rosu, protože jim zřejmě chutná a zanesou ho tak do úlu. Látka, která byla
původně v nízké koncentraci se projeví akutní otravou až za 14 dnů v druhé generaci, což byl snad tento případ," nastínil Kamler příčinu s tím, že za kvetoucí porost, který včely již samozřejmě navštěvují, se považují například i tři kvetoucí plevele na metr čtvereční a zemědělci by s tím měli počítat.
Ústav za letošní rok eviduje již celkem pět případů úhynu včelstev. Druhý nejhorší se vyskytl na Znojemsku, ve stejné lokalitě jako v loňském roce a zasáhl také přibližně 200 včelstev.
K pardubickému případu se Kamler staví poněkud skepticky: "Citlivost metod je ohraničená trvanlivostí reziduí
a ty se ve včelách rozkládají velice rychle. Za pět až šest dnů je již nenajde žádná metoda. Pravděpodobnost, že něco zachytíme, je dost nízká." I v případě, že by se podařilo stanovit pesticid, nebude snadné zjistit kdo ho použil. V až čtyřkilometrovém okruhu, který včely za hezkého počasí
navštíví, může totiž provádět ochranu několik zemědělských podniků.
"V loňském roce se podařilo identifikovat pesticid zhruba u poloviny z dvaceti případů úmrtí včelstev," uvedl Miloslav Peroutka, tajemník Českého svazu včelařů. Ve většině případů se podle něj včelaři s tím, kdo otravu způsobil, dohodnou na odškodnění, pouze jeden případ v současné době řeší soud. "Při takovém množstvích hektarů, na kterých se řepka pěstuje, je těchto případů zanedbatelně málo, pro konkrétního včelaře je to však velmi citelné," shrnul Peroutka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down