15.09.2011 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unikátní kurz miniinvazivní chirurgie

V rámci unikátního chirurgického kurzu, který proběhl 9. 9. 2011 na Fakultě veterinárního lékařství VFU Brno, si mohli začínající lékaři a mladí vědečtí pracovníci pod odborným dohledem chirurgů z Lékařské fakulty MU v Brně a veterinárních chirurgů z VFU Brno vyzkoušet a naučit se některé z nových miniinvazivních chirurgických technik.
Mladí lékaři a veterináři se na prakticky zaměřeném kurzu seznámili s endoskopickými vyšetřovacími technikami a laparoskopickými zákroky na modelových zvířatech. Na špičkově vybavených operačních sálech VFU Brno prováděli endoskopické vyšetření trávicího traktu a laparoskopické operace orgánů v dutině břišní (např. žlučníku), jež v současné představují pro pacienty neinvazivní a šetrné způsoby chirurgických zákroků.
Cílem chirurgického workshopu je umožnit mladým lékařům a veterinářům, v rámci jejich postgraduálního vzdělávání, zvýšit si chirurgickou erudici a zdokonalit se v moderních operacích. Jeho jedinečnost spočívá v možnosti provádět dané laparoskopické operace přímo na zvířecích modelech, což je z pohledu vlastního průběhu chirurgického zákroku nesrovnatelně věrohodnější než dosud používané metody nácviku operací na neživých modelech a trenažérech.
„Projekt je v českých podmínkách naprosto exkluzivní, umožňuje začínajícím humánním i veterinárním chirurgům prakticky se naučit nové techniky miniinvazivních operací. Tyto nácviky provádíme na malých prasatech, protože tento druh zvířete je svými orgány nejvíce podobný těm lidským,“ uvedl veterinární garant projektu a současně děkan Fakulty veterinárního lékařství prof. MVDr. Alois Nečas, Ph.D., MBA.
Praktický kurz je součástí projektu „Vzdělávání pracovníků VaV Masarykovy univerzity a Veterinární a farmaceutické univerzity Brno v endoskopických vyšetřovacích technikách a endoskopicky asistované miniinvazivní chirurgii s využitím nových materiálů“ spolufinancovaného Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Pro více informací kontaktujte:
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno
Mgr. Alena Sýkorová, tisková mluvčí
tel: +420 541 562 010, mobil: +420 724 321 352,
e-mail: sykorovaa@vfu.cz
www.vfu.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down