18.11.2010 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unikátní projekt na léčbu nádorů mléčné žlázy u psů

Plemenná predispozice vzniku nádorů mléčné žlázy

V České republice ojedinělý projekt Chirurgického oddělení Kliniky chorob psů a koček Fakulty veterinárního lékařství VFU Brno, zaměřený na výzkum tumorů mléčné žlázy u psích pacientů, přinesl za 13 let unikátní výsledky. Studie ukázala, že existuje plemenná predispozice vzniku nádorů mléčné žlázy u plemen jako pudl, anglický kokršpaněl a jezevčík. Bylo také potvrzeno, že chirurgické odstranění celého nádoru včetně mléčné žlázy, má pozitivní dopad na zvýšení kvality a délky života pacientů. Nyní veterináři pracují na odhalení genetických souvislostí nemoci.

Výzkum zaměřený na tumory mléčné žlázy psích pacientů běží na Chirurgickém oddělení kliniky od roku 1997. Pozorovány jsou stovky fen, které prošly kompletním klinickým vyšetřením. Pacienti, u kterých bylo navíc provedeno chirurgické ošetření, jsou sledováni až do konce života.

Kromě plemenné predispozice vzniku nádoru mléčné žlázy, tým veterinářů zjistil, že operace malého rozsahu tzv. nodulektomie (tedy odstranění pouze nádoru), sebou nesou velké riziko recidiv, a tím i stresu z další operace pro majitele a pacienta. Na základě tohoto výsledku, začali chirurgové provádět rozsáhlé zákroky na celé mléčné žláze a bylo naopak prokázáno, že se tyto velké zákroky při správné chirurgické technice velice dobře hojí a výrazně snižují riziko regrese. Dále bylo zjištěno, že i přesto, že většina nádorů mléčné žlázy je zhoubných (75 %), při včasné a správně zvolené operaci podléhá nádoru pouze 25 % pacientů. Z toho lze vyvodit závěr, že operace má smysl v každém věku. Taktéž se podařilo definovat podtypy zhoubných nádorů, u kterých je délka přežívání výrazně kratší než u ostatních. Na nich budou veterináři sledovat možnost ovlivnění délky života.

Díky úzké spolupráci při řešení problematiky tumorů mléčné žlázy s praktickými veterinárními lékaři, a také díky publikační a přednáškové činnosti, se nám podařilo téměř vymýtit názor laické i veterinární veřejnosti, že dokud nádor nic nedělá, je lepší jej neoperovat. Dnes už tak většina lékařů přistupuje k chirurgickému řešení tumorů mléčné žlázy včas, čímž přispívají k prodloužení a hlavně ke zkvalitnění života těchto onkologických pacientů. Rovněž považuji za úspěch, že se nám daří majitele zvířecích pacientů přesvědčit, že zhoubný nádor mléčné žlázy může být chirurgicky relativně dobře řešitelný problém, nemusí vést k utracení pacienta a při zvolení správného postupu léčby ani k výraznému zkrácení jeho aktivního života (MVDr. Jana Lorenzová, vedoucí projektu na Klinice chorob psů a koček Fakulty veterinárního lékařství VFU Brno na Lorenzová.

Tumory mléčné žlázy se nejčastěji vyskytují u fen mezi 8. až 10. rokem života. Lékaři se nyní snaží najít konkrétní genetické souvislosti, obdobně jako u žen. Toto genetické sledování je však velice náročné, a to z důvodů nutnosti pozorování velkého počtu pacientů. Narozdíl od lidí, jsou totiž rodiny nemocných fen jen obtížně zpětně dohledatelné, a pokud vezmeme v úvahu, že fena onemocní kolem 8. roku života, je pak vytváření statistické databáze časově velmi náročné.

V současnosti se veterináři zabývají také otázkou, jak vhodně ovlivnit pooperační období a zkvalitnit hojení vlastní operační rány. Sledují přitom účinky dnes velmi populárních antioxidantů a shromažďují výsledky ke statistickému hodnocení, aby mohli odpovědět na otázku, zda podávání antioxidantů by mohlo mít vliv na zvýšení pohody zvířecích pacientů.

Lucie Stejskalová, tisková mluvčí VFU
tel: +420 541 562 010
mobil: +420 724 321 352,
e-mail: stejskaloval@vfu.cz
www.vfu.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down