16.01.2007 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ÚOHS zahájil správní řízení s chovateli kuřat, podezřívá je z kartelu

Agrární komora chce iniciovat novelu zákona o hospodářské soutěži, která by omezila obchodní řetězce.

Chovatelé kartel odmítají, poukazují naopak na nekalé jednání obchodních řetězců a výkupců masa. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil s několika tuzemskými chovateli drůbeže správní řízení, podezřívá je z kartelové dohody při určování cen. Šest firem v polovině prosince vyzvalo ostatní chovatele, aby přestali dodávat na český trh maso, pokud budou dál za kilogram drůbeže dostávat méně než 20 korun. Podle chovatelů drží jatka v rámci celé republiky už hodně dlouho jednotnou cenu. Správní řízení se týká společností Agrodružstvo Jevišovice, Agroprodukt, Sušárna Pohořelice, Zemědělské družstvo Roštýn, Zemědělské družstvo Petřín a ZEVA Chlístovice. Podle původních informací podepsal výzvu i Promt Modřice, později se však od prohlášení distancoval. Těchto sedm chovatelů společně vyprodukuje asi 50.000 tun drůbežího ročně.
Producenti teď dostávají za kilogram živé váhy asi 19 Kč. Výkupní cena zůstávala stejná, i když firmy v posledních týdnech minulého roku utratily asi o 1,50 Kč víc za krmivo a energie. Chovatelé se tak shodují, že za kilogram by potřebovali 21,50 až 22 korun. Podle ÚHOS mohlo šest firem svým jednáním porušit zákon.
ÚOHS prý firmám v minulosti doporučoval, aby svou vyjednávací pozici zlepšily vytvořením odbytových družstev. V rámci nich by pak měly při jednání s odběrateli masa větší šanci a jejich kroky by navíc nebyly posuzovány jako kartel. V prosinci, kdy chovatelé společně vyzvali ostatní firmy k bojkotu domácího trhu a navrhli jednotné zvýšení cen, se prý jednoznačně jednalo o zakázanou cenovou dohodu.
Firmy také upozorňovaly, že budou maso prodávat do zahraničí, kde je po něm poptávka a výkupní ceny jsou vyšší. Antimonopolní úřad hned po vydání prohlášení upozornil na možné problémy se zákonem. Producenti kuřat naopak viní z porušení zákona o hospodářské soutěži obchodní řetězce. Záměrně prý drží nízké ceny. Agrární komora chce proto iniciovat novelu zákona o hospodářské soutěži, která by některé praktiky řetězců omezila.
ÚOHS se chováním zemědělců zabýval několikrát. Z kartelu je podezříval už v roce 1999. Tehdy firmy Drůbežářský podnik Libuš, Intergal Vrchovina, Moravskoslezské drůbežářské závody PROMT a Jihočeská drůbež jednaly ve shodě při sjednávání cen za dodávky chlazených a mražených kuřat obchodním řetězcům.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down