Uprchlé býky jalovice nepřilákala

Roční jalovici nastražili chovatelé do provizorně postavené ohrady na desítku uprchlých býků skotského náhorního plemena poblíž pastvin ekofarmy ve Zdeslavicích na Havlíčkobrodsku. Ani ta je však v noci na dnešek nepřilákala zpět.

V místě vábničky se pohybuje asi šest býků o hmotnosti 300 až 400 kilogramů, vede je půltunový kus. Místo pobytu zbývajících čtyřech kusů není známo.
„Všechny krávy ze stohlavého stáda jsou už zabřeznuté a jalovička, která není v říji, na ně nezabrala. Byla klidná, v noci nevydala ani hlásku,“ řekl majitel Josef Vavřička. Dnes vábničku vymění za jinou, kterou nabídl soused. Víc než rok staří býci by ji podle veterinářů měli ucítit na tři až čtyři kilometry.
Pokud býci vlezou za jalovicí, čeká je odchyt a transport do železné ohrady ve Zdeslavicích a během týdne porážka. V nutném případě by býky v ohradě znehybnil veterinář s narkotizační puškou. „Nezbývá, než čekat. Souhlas k jejich odstřelu nedám, jen v případě, že by hrozilo napadnutí lidí,“ dodal Vavřička.
Jednadvacet býků skotského náhorního plemene uprchlo z ekofarmy v pondělí, kdy se připravoval jejich odvoz na jatka. Ve čtvrtek myslivci zastřelili první kus v poli, druhý v pátek ráno u Číhoště. Dalších devět se vrátilo do ohrady. Majitel vzácný skot chová šestým rokem.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *