21.01.2009 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

USA a Rusko upravily dohodu o obchodu s masem

Rusko je pro americké drůbežáře největším vývozním trhem

Rusko a Spojené státy upravily svou pětiletou bilaterální dohodu o obchodu s drůbežím a vepřovým masem, za účelem omezení přestávek v dodávkách do Ruska. Představitelé amerického exportu uvedli, že úpravy smluv dávají americké straně větší jistotu ohledně ruských dovozních kvót.
Rusko je pro americké drůbežáře největším vývozním trhem. Moskva však v srpnu nejméně 19 americkým producentům dovoz drůbežího masa zakázala. Vztahy mezi oběma zeměmi byly v té době navíc napjaté kvůli válce Ruska s Gruzií ze začátku téhož měsíce. Moskva ale popírala, že by měl zákaz dovozu drůbežího z některých amerických masokombinátů jakýkoli politický motiv.
Podle upravené dohody se nová kvóta na dovoz amerického drůbežího snížila na 750.000 z 931.500 tun. Kvóta na vepřové se však zdvojnásobila na 100 000 tun. Zástupci americké rady pro vývoz drůbežího a vajec pak dodali, že se 20procentní snížení kvóty předpokládalo kvůli růstu ruské produkce. Ta se již několik let zvyšuje o 15 až 17 procent za rok.
Nová dohoda je pro americké drůbežáře dobrou zprávou. Odvětví, které vyváží zhruba 18 procent produkce, mělo letos potíže s výkyvy cen komodit a nadbytkem masa na trhu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down