12.05.2009 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

USA, Kanada a Mexiko:

Zákaz dovozu vepřového masa nemá opodstatnění

Spojené státy, Kanada a Mexiko považují zákaz dovozu vepřového z jejich produkce některými zeměmi kvůli obavám z prasečí chřipky za neopodstatněný. Za trojici států uvedlo jejich obchodní sdružení NAFTA s tím, že bude proti zákazům bojovat. Chřipka způsobená virem A (H1N1) propukla v Mexiku.
Dovoz prasat, vepřového masa a dalších produktů z prasat zakázala zhruba dvacítka zemí. Zóně volného obchodu NAFTA ale vadí zejména restrikce v Rusku a Číně, které odmítly tyto produkty z několika významných zemědělských regionů Kanady a USA.
NAFTA proto ve zprávě vyzývá k odstranění nevědeckých zákazů. Její zpráva zřejmě povede ke stížnosti u Světové obchodní organizace (WTO), což ale bývá zdlouhavý proces. Rusko není členem organizace, a mohly by ho proto teoreticky postihnout bilaterální sankce.
Podle sdružení nejsou dovozní restrikce v souladu s mezinárodními závazky. Následkem vzniknou výrazné ekonomické škody. Světový obchod s vepřovým masem dosahuje ročně kolem 26 miliard dolarů. Vedle zemí NAFTA jsou hlavními exportéry i Evropská unie a Brazílie. Počet ověřených případů infekce virem nové chřipky na celém světě vzrostl podle dnešních údajů WHO na 1893 ve 23 zemích světa. Mexické úřady zvýšily počet prokázaných obětí nové chřipky na 42, Světová zdravotnická organizace WHO registruje jen 29, dva mrtvé hlásí USA. V jiných zemích úmrtí prokázána nejsou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down