USA zvažuje úhradu za testování krav na BSE

První případ BSE v USA těsně před Vánocemi u dojnice v Mabtonu ve státě Washington na západě země ochromil obchod s hovězím masem prakticky v celé Severní Americe. Americká vláda proto začala zvažovat, zda by nebylo lepší farmářům platit za to, že nechají provádět testy na toto onemocnění u nemocného či zraněného dobytka.

Ve Spojených státech běží vyšetřování prvního případu nemoci šílených krav na federální úrovni. Ministerstvo zemědělství v této souvislosti uvedlo, že ve státě Washington už je v karanténě třetí stádo krav. Američané už před týdnem vyloučili z potravního řetězce nemocný či zraněný dobytek.
V USA se každoročně porazí kolem 36 milionů hovězího dobytka, z čehož je asi 200.000 kusů takových, která nejsou schopna se postavit.
Hlavní veterinář ministerstva zemědělství Ron DeHaven sdělil, že se v současnosti jedná o poskytnutí nějakých finančních pobídek farmářům. Leon Thacker, odborník na choroby zvířat z Purdue University, považuje dotace na testování dobytka za nezbytné. Američtí farmáři tzv. neduživá zvířata nyní spalují přímo na farmách. Podle Thackera by ale měli dostávat alespoň 200 dolarů na jedno zvíře, aby měli motivaci zajistit mu test na BSE. Kafilérie zpracovávají zbytky zvířat při vysokých teplotách a z výsledných produktů se pak vyrábí masokostní moučka, průmyslové výrobky anebo různé kosmetické přísady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *