28.05.2003 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Útok vlků na stádo ovcí

Po roce dali o sobě vlci na východě Moravy znovu vědět. V neděli připravili o tři ovce soukromého chovatele v Horní Bečvě na Vsetínsku. Na území Chráněné krajinné oblasti Beskydy se letos jedná o první případ. Zvířata v ohradě poblíž kopce Martiňák patrně napadla vlčí smečka. Zatím však není jisté, zda všechny tři ovce mají na svědomí vlci.

Zranění jedné z ovcí vypadají spíše jako napadení medvědem. Zoologové požádali i své slovenské kolegy o pomoc při identifikaci šelmy. Útok vlků i medvěda na jedno ovčí stádo v jednom dni je přinejmenším neobvyklý. V Beskydech zatím nebyl podobný případ nikdy zaznamenán.
Postižený chovatel Jan Plucnar si devítihlavé ovčí stádo pořídil teprve letos. Přestože má od státu nárok na náhradu škody, ztráta ovcí a strach z dalšího útoku mu vzaly chuť v chovu pokračovat.
Lidé mohou svá stáda ochránit tím, že nenechají ovce přes den zcela bez dozoru a na noc je budou zavírat. V Polsku se také osvědčilo rozvěšování šňůr s hadříky nebo alobalem kolem ohrady. Ministerstvo životního prostředí letos uvolnilo pro beskydskou oblast peníze na nákup čtyř speciálních elektrických ohradníků. Poprvé byl tento způsob ochrany vyzkoušen před dvěma lety v Krhové u Valašského Meziříčí, kde soukromý včelín opakovaně navštěvoval medvěd. Odradit ho dokázal teprve silný elektrický výboj. Ohradníky budou chovatelům pouze zapůjčeny na letní sezónu. Ochranáři při zimním sčítání velkých šelem zjistili, že v Beskydech trvale žijí smečky čtyř a šesti vlků.
Zdroj: Právo

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down