28.06.2005 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Utrácení zvířat kvůli BSE rapidně snižuje stavy skotu

Vybíjení zvířat kvůli požadovaným vyšetřením na bovinní spongiformní encefalopatii zbytečně snižuje podle předsedy Agrární komory Jana Veleby již tak nízké stavy skotu.

V Rakousku žije v přepočtu 28 krav na 100 hektarů zemědělské půdy, v České republice pouze 13. Podobně jako v Maďarsku máme vysoké zásoby obilí, postupně ubývá skotu a chybí peníze. V České republice existují značné regionální rozdíly (na Sokolovsku krávy téměř vymizely). Zemědělcům komplikují podle názoru profesní komory také masivní dotace v zemích původní EU 15, které zvýhodňují evropské konkurenty. Agrární komora žádá české politiky o navýšení dalších 30 procent dotací v roce 2006 z národního rozpočtu, které byly schváleny na přístupových jednáních v Kodani.
Zbytečné vybíjení krav kvůli diagnostice BSE připomněli v Brně tento týden opět čeští veterinární lékaři. Dosud chovatelé museli utratit 2 400 kusů kvůli nutnému vyšetření a dalších 400 čeká nejspíše porážka po posledních dvou ohlášených případech. Zabíjet se musí o jeden rok starší a mladší skupina, která s infikovaným zvířetem přišla do styku.
V České republice bylo vyšetřeno od začátku roku 2001, kdy se objevil první pozitivní kus na BSE, přes 770 000 kusů skotu. Veterinární lékaři nařídili testovat také veškerý poražený skot starší 30 měsíců. Podezření na 20. případ BSE byl ohlášen tento týden v hospodářství Zetka Strážník ve Studenci na Semilsku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down