České ministerstvo zahraničí uzavřelo kvůli hrozící epidemii nového vysoce nakažlivého onemocnění s prozatímním názvem akutní respirační syndrom (SARS) až do odvolání konzulární oddělení v Hanoji. Ve vietnamském hlavním městě se onemocnění, které se zřejmě šíří kontaktem s nakaženým, objevilo ve dvou nemocnicích a postihlo zejména lékařský personál. Jedna ošetřovatelka na ně zemřela a čtyři lékaři jsou ve vážném stavu.
Vzorky slin a krve nemocných byly rozeslány výzkumným ústavům do Atlanty, Lyonu a Pasteurova institutu v Paříži. Dnes se očekávají první výsledky rozborů a odpověď na otázku, jaký je původce onemocnění. To by mělo umožnit cílenou a účinnou léčbu. Zatím lékaři ošetřují postižené, kterých je nyní kolem dvou set, jako těžké případy zápalu plic, ale ani antibiotika, ani antivirové přípravky nemají potřebnou účinnost.
Onemocnění se dostalo i do Evropy – němečtí lékaři včera potvrdili, že singapurský lékař a jeho žena, kteří jsou od soboty, kdy přiletěli do Frankfurtu nad Mohanem, v izolaci na pozorování, jsou skutečně nakaženi SARS. V karanténě je také lékařova tchýně, která má vysokou horečku, ale dosud žádné další příznaky.
Nejvíce případů (kolem 120) a největší růst jejich počtu - zhruba o polovinu denně - už třetí den hlásí Hongkong. Místní úřady doporučily všem, kteří mohou přijít do styku s nemocnými, aby nosili ochranné roušky. V řadě zemí se vytvořily také mimořádné telefonní linky, kde se lidé mohou informovat o tom, co dělat v případě příznaků SARS. Lékaři zatím předpokládají, že první příznaky nemoci se projeví za méně než týden po styku s nakaženým. Proto také většina evropských měst, v nichž jsou mezinárodní letiště, otevřela zvláštní centra první pomoci, kde se izolují zejména cestující z Asie, u nichž je podezření z nákazy. Kromě Hongkongu se ale postup nemoci zdánlivě zastavil. Vietnam zůstal na něco víc než padesáti případech, Singapur na jednadvaceti a v Austrálii se čeká, zda se nemoc potvrdí u 20 pacientů, kteří jsou na pozorování po návratu z Asie.
Zdroj: Právo