23.04.2003 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Belgii se šíření chřipky drůbeže zastavilo

Zdá se, že pomocí tříkilometrového ochranného pásma se podařilo v Belgii zastavit šíření chřipky drůbeže, která se v zemi objevila před týdnem. „Nevyskytlo se žádné nové ohnisko, ale zůstáváme velmi obezřetní,“ řekl ministr pro veřejné zdraví Jef Tavernier.

Belgické ministerstvo veřejného zdraví uvolnilo přísná omezení a umožnilo omezenou dopravu drůbeže uvnitř Belgie kromě míst, kde se nemoc objevila. Lze tedy převážet drůbež na porážku a přepravovat vejce určená k okamžité spotřebě. Tato povolení však provázejí přísná bezpečnostní a hygienická opatření, jako je dezinfekce dopravních prostředků, obalových materiálů i osob, které s nimi přijdou do styku.
Belgie už zlikvidovala 400.000 kusů drůbeže. Lidé, kteří s ptactvem přijdou do kontaktu, jsou z bezpečnostních důvodů očkováni proti klasické chřipce.
Naproti tomu v Nizozemsku, kde se nemoc poprvé vyskytla koncem února, se každý den objevuje nové ohnisko nákazy. Utraceno už bylo několik milionů kuřat a celkem 70 lidí muselo být ošetřeno se zánětem spojivek. Panika propukla po sobotním úmrtí veterináře, který pracoval s nakaženými ptáky.
Podle úřadů byla přímým důvodem jeho smrti chronická pneumonie, v plicích zemřelého byl však nalezen virus ptačí chřipky. Podle virologa Alberta Osterhause jde o izolovaný případ. Virolog upozornil, že veterinář neužíval antibiotika předepsaná osobám, které pracují s nakaženou drůbeží.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down