16.06.2006 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Británii prosazují zákaz dovozu vajec ze zemí se salmonelózou

V ČR bude drůbež letos očkována s finanční pomocí EU.

V Británii se dnes ozvaly výzvy k zákazu dovozu vajec z evropských zemí, kde je výskyt salmonelózy přes 50 procent, tedy i z České republiky. Výzva se opírá o zprávu evropského úřadu pro potraviny, podle níž jsou pozitivní nálezy hlášeny z drůbežáren v ČR (62 procent) ze Španělska a Polska (51 procent). V Británii jsou pozitivní nálezy hlášeny z drůbežáren ve 12 procentech, což je třetí místo odspodu v žebříčku EU.
Nebezpečí může hrozit jen tehdy, když se bakterie pomnoží při nesprávném skladování či transportu vajec, na což se zaměřuje veterinární dozor. Evropská komise zorganizovala výzkum výskytu salmonelózy v chovech ve všech členských zemích.
Sdružení britského vaječného průmyslu dnes vyzvalo k okamžitému zákazu dovozů. V Británii se konzumuje asi 15 procent vajec z dovozu, ostatní jsou domácí. Většina dovozů je ze Španělska. Britští dodavatelé vajec požadují, aby vláda zakázala dovoz jakýchkoli vajec ze zemí, které nemají stejné standardy, jaké platí ve Velké Británii. Ty zahrnují očkování každé slepice proti salmonelóze a označení každého vejce datem konzumace. Každé vejce, slepice a krmení také musí být označeno tak, aby bylo možné zjistit, odkud pochází.
Většina našich domácích producentů má oprávnění dodávat vejce na vnitřní trh EU a pokud by některá země takový obchod omezovala, bylo by to v rozporu s unijními pravidly.
Mezi dodržováním veterinárních předpisů u nás a v Evropě není žádný rozdíl. Podle představenstva Českomoravské drůbežářské je překvapivé, že Česká republika dopadla při monitoringu salmonelózy tak špatně. Výsledky mohly být ovlivněny i způsobem odběru vzorků. Do Británie se z ČR vyváží vejce v omezeném množství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down