24.07.2009 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Brně zahájila činnost první záchranná služba koní

Je první záchrankou pro koně ve střední Evropě

V Brně zahájila činnost soukromá 1. záchranná služba koní. Jejím úkolem bude případná pomoc hasičům v terénu s vyproštěním zraněného zvířete a především následný převoz koně ve speciálním voze na Vysokou školu veterinární a farmaceutickou v Brně. Mnoha koním dá šanci na přežití.
Až dosud se transport zraněných koní řešil tím, že jim byla poškozená končetina fixována, popřípadě jim byla před transportem do ošetřovny aplikována sedativa. Při transportech se zdravotní stav koní mnohdy výrazně zhoršoval. S řešením přichází 1. záchranná služba. V jejím sanitním voze je umístěna výsuvná kovová konstrukce na kolečkách, kterou lze dopravit až k poraněnému koni. Zvíře je pak do ní zavěšeno tak, že na zraněnou končetinu nemusí došlápnout. Následně může být kůň převezen k operaci na nejbližší specializované pracoviště.
Počet koní s vážně poraněnou končetinou je ročně odhadován na desítky. Mnohdy jsou koně utraceni jen proto, že by jejich transport na operaci nebyl možný.
V naší republice je nyní chováno 68.000 koní. Jejich počet se za uplynulých pět let ztrojnásobil, což svědčí o vzrůstající oblibě jezdectví. Kůň již není jen hospodářským zvířetem, ale společenským zvířetem jako pes nebo kočka.
Počty koní chovaných v ČR se budou nadále prudce zvyšovat. Za první republiky jich bylo v Čechách a na Moravě chováno asi půl milionu. Jejich stavy snížil nástup komunismu, který jezdectví považoval za buržoazní sport.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down