09.07.2020 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V České republice byla po čtyřech letech zjištěna paramyxoviróza v chovu holubů

V zájmovém chovu holubů v Pardubickém kraji byl zjištěn výskyt paramyxovirózy holubů. Toto akutní, infekční a horečnaté onemocnění bylo v České republice v chovu holubů zjištěno naposledy před čtyřmi lety. V případě výskytu paramyxovirózy holubů v chovu nestanovuje legislativa povinná veterinární opatření, nejsou vytyčována uzavřená pásma a není třeba ptáky v chovu utrácet. Přesto Státní veterinární správa (SVS) sleduje zdravotní stav ptáků v zasaženém chovu, budou zde dočasně omezeny přesuny a pohyb holubů a provedena preventivní vakcinace.

Paramyxovirová infekce holubů je způsobena holubím paramyxovirem (PPMV-1). Onemocnění je charakterizované únavou, nervovými příznaky, obrnou, stočením krku, žíznivostí a průjmem. Může docházet k úhynu nemocných holubů, ale většina ptáků přežívá a chřadne, poruchy nervové činnosti mohou být i doživotní. V České republice byla tato nákaza potvrzena v zájmových chovech holubů již v letech 2013 a 2016. U volně žijících ptáků byl výskyt tohoto onemocnění zjištěn v letech 2015, 2016 a 2017.

Holubí paramyxovirus (PPMV) je příbuzný ptačímu paramyxoviru (APMV – 1), který je původcem tzv. newcastleské choroby. Newcastleská choroba - pseudomor drůbeže patří mezi nebezpečné nákazy a její výskyt znamená pro chovatele významné ztráty související nejen se značným úhynem drůbeže nebo jiných ptáků držených v zajetí, ale také s dopadem povinných veterinárních opatření nařízených v ohnisku a uzavřených pásmech.

Z výše uvedených důvodů by chovatelé měli věnovat zvýšenou pozornost zdravotnímu stavu drůbeže a ptáků ve svých chovech a případné zvýšené úhyny hlásit místně příslušné krajské veterinární správě.

Pro prevenci paramyxovirózy holubů i newcastleské choroby je nejdůležitější vakcinace. Na trhu jsou dostupné vakcíny pro kura domácího, krůty i holuby. Je rozhodující provádět vakcinaci v souladu s doporučením výrobce vakcinačního přípravku tak, aby se vytvořila dostatečná imunita,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.*

 

 

Petr Majer

zástupce tiskového mluvčího

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down