27.01.2017 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V České republice je 11 ohnisek ptačí chřipky

Doposud muselo být utraceno 20 000 kusů drůbeže. Deset ohnisek bylo zjištěno u drobných chovatelů, jedno ohnisko v komerčním chovu.

Státní veterinární správa musela kvůli aviární influenze nařídit utracení 6500 kusů kachen v komerčním chovu na farmě v Řitovízi u Blatné na Strakonicku. Předpokládá se, že virus byl do velkochovu zavlečen z podestýlkové slámy, kterou kontaminovaly divoké kachny. Posledním potvrzeným ohniskem a zároveň prvním v Libereckém kraji byl malochov drůbeže v Turnově na Semilsku, kde bylo kvůli nákaze utraceno 57 kusů drůbeže. Laboratorním vyšetřením byly prokázány čtyři z 11 ohnisek na jižní Moravě, čtyři v jižních Čechách a po jednom v Olomouckém, Libereckém a Středočeském kraji.

V ohniscích nákazy bylo vyhlášeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové dozorové pásmo. Obce v obou pásmech musí provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata. Chovatelé nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu. V území platí zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva, omezení vstupu lidí do drůbežáren. Automobily směřující do areálů chovů musí projíždět přes dezinfekční rohože.

Kromě 11 ohnisek byly zaznamenány úhyny volně žijících ptáků na ptačí chřipku i v Praze, Zlínském, Královéhradeckém nebo Moravskoslezském kraji. U divoce žijících ptáků se nevyhlašuje ochranné pásmo ani pásmo dozoru.*

www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down