19.11.2008 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V České republice se zvýšily stavy drůbeže

Ve Zlínském kraji stavy drůbeže poklesly o 14 procent

Na konci třetího čtvrtletí roku 2004 se na území Zlínského kraje chovalo zhruba 1,471 milionu kusů drůbeže, letos už to bylo jen asi 1,295 milionu.
Chov drůbeže začíná být pro zemědělce v regionu ztrátový. Důvodem je především konkurence levnějšího drůbežího masa dováženého z ciziny a rostoucí ceny krmiv a energií, negativně se projevily také loňské vysoké ceny obilí. Ty přinutily chovatele drůbeže chovy omezit nebo úplně zrušit. Podobné problémy měli v regionu také chovatelé skotu nebo prasat.
Farmáři ve Zlínském kraji na konci třetího čtvrtletí roku chovali celkem 188.359 kusů slepic, zatímco o čtyři roky dříve jich bylo 221.537. Počty slepic tak během uplynulých čtyř let klesly téměř o 15 procent.
Výrazně se také snížil počet vyprodukovaných vajec. Během prvních devíti měsíců letošního roku jich slepice ve Zlínském kraji snesly téměř 40 milionů kusů, za stejné období roku 2004 to bylo zhruba o šest milionů více. V celé ČR se od začátku letošního roku vyprodukovalo celkem 1,29 miliardy vajec, což je téměř o pět procent více než před čtyřmi lety. Zlínský kraj se letos na republikové produkci podílel jen asi třemi procenty.
Tržnost, tedy podíl prodaných vajec na celkovém množství snesených, činila ve Zlínském kraji na konci září 93,1 procenta. Před čtyřmi lety byla zhruba o 25 procent nižší. V celé České republice se stavy drůbeže za poslední čtvrtletí zvýšily o 2,22 milionu na 25,927 milionu kusů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down