25.03.2003 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Česku sedm podezřelých na SARS

V Česku už bylo hospitalizováno sedm pacientů s podezřením na smrtelnou formou zápalu plic (SARS), která se rozšířila z Asie do Evropy. V žádném z případů se dosud diagnóza nepotvrdila. Nejvíc případů onemocnění SARS hlásí nyní Hongkong (222), Vietnam (63) a Singapur (44).

Pacienti na infekčním oddělení leží v izolaci, kam mohou vstupovat lékaři a setry jen v ochranných oděvech. U zvlášť nebezpečných infekčních onemocnění, jako je SARS, leží pacient v místnosti osamocen a vzduch filtrují speciální přístroje. V případě podezření na SARS musí být přísná bezpečnostní opatření dodržena už při převozu pacienta tzv. infekční sanitkou. „Dostane masku, kde je biofiltr. Tuto masku si vezme take posádka,“ popisuje primářka infekčním oddělení nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.
K takovému převozu lékaři sáhnout za tří podmínek: „Má-li nemocný teplotu nad 38 stupňů, kašel a těžké respirační potíže. Důležité je, zda cestuje, nebo byl v kontaktu s osobou, která navštívila oblast, kde se nemoc vyskytuje,“ uvádí pražský hygienik Vladimír Polanecký.
Cestující z jihovýchodní Asie už zavlekli chorobu do Severní Ameriky a některých států Evropy. Celkem je dnes nakaženo asi čtyři sta lidí. Na ruzyňské letiště přímé letadlové linky z postižených regionů nepřistávají. Přesto panují i na letišti bezpečnostní opatření. Pro odhalení nemoci jsou školeni už přímo piloti a letušky.
Lidé často na své potíže upozorní sami. Většina těch, kteří mají nějaké příznaky nemoci SARS - například kašel či zvýšenou teplotu - se obává, že smrtící forma zápalu nemoci postihla právě je. Často jde podle Polaneckého o lidi s hypochondrickými sklony, kteří si nemoc vsugerují.
Když někdo onemocní SARS - akutním respiračním syndromem, má 95% naději, že přežije. Léčba však trvá velmi dlouho.
Zdroj: LN

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down