22.06.2007 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ČR byl zaznamenán první případ ptačí chřipky v chovu drůbeže

Zdrojem nákazy krocanů v Tisové na Orlickoústecku byla kontaminovaná podestýlka, ke které mělo přístup volně žijící ptactvo.

Krocani začali v Tisové hynout v neděli, do středečního večera uhynulo 1800 kusů z celkem 6000 chovaných krocanů. Žádné ze zvířat se nedostalo do prodeje. Farma je nyní uzavřena a její pracovníci již zahájili likvidaci uhynulé drůbeže.
Dnes má být utraceno všech zhruba 1000 kusů drůbeže, kterou chovají lidé v obci. Poté pracovníci areál farmy vydezinfikují, sanace má skončit v sobotu.
Státní veterinární správa ve čtvrtek vyhlásila ochranné tříkilometrové pásmo a desetikilometrové kontrolní pásmo zvýšeného dozoru. V prvním pásmu ve čtvrtek začali inspektoři odebírat vzorky drůbeže, dnes budou v kontrole chovů v obou pásmech pokračovat. V okolí je okolo 350.000 kusů drůbeže. Pokud bude podezření z nakažení, mohou inspektoři rozhodnout o likvidaci, zatím žádný z chovatelů nenahlásil jakékoliv příznaky.
Nákaza nebyla doposud v Evropě u lidí zjištěna. Výskyt viru ovlivní obchod, Rusko oznámilo, že omezí dovoz drůbeže z ČR, Polsko dovoz živé drůbeže z ČR zakázalo.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down