02.04.2009 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ČR byla prodána potravina s nadlimitním obsahem melaminu

Opakované požívání melaminu způsobuje akutní selhání ledvin

SZPI byla Systému včasného varování pro potraviny a krmiva. Zaměstnanci SZPI zjistili kontrolou u distributorů, že pražené oříšky původem z Číny již nejsou v prodeji. Spotřebitelé je mohou mít ještě doma, zdravotní riziko ale prý nepředstavují. Nadlimitní množství melaminu obsahují pražené oříšky s názvem Wild roasted nuts s datem minimální trvanlivosti do 6. července letošního roku. Do ČR se z Číny dostaly přes Nizozemí a Rakousko, na tuzemský trh je distribuovaly firmy VMB Perla ze Sokolova a Ronja ze Znojma. Do České republiky bylo distribuováno 42 kilogramů těchto oříšků.

Na melamin se kontrolní složky zaměřují od září minulého roku, kdy v Číně způsobil smrt čtyřem dětem a zdravotní problémy dalším 54.000 dětem. Přítomnost melaminu byla zjištěna nejprve v sušeném mléce pro výživu kojenců a pak i v běžném mléce a mléčných výrobcích.
V ČR se potraviny kontaminované melaminem objevily dosud jen jednou. Obsahovalo jej dvacet balení čínských bonbonů White Rabbit, které do země dovezla ještě před zavedením ochranných opatření pražská firma Fuda Trade. Šlo však pouze o 20 balení o hmotnosti 227 gramů s minimální trvanlivostí do 20. listopadu 2009. Nyní jsou již rozprodané. Inspekce doporučuje bonbony nekonzumovat.
Opakované požívání melaminu způsobuje akutní selhání ledvin, poškozuje močové ústrojí a podporuje vznik ledvinových kamenů. Dlouhodobým drážděním mohou kameny vést až k rakovině močového systému.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down