22.01.2010 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ČR bylo doposud zjištěno 30 BSE pozitivních případů

Vyšetření na BSE probíhá od r. 2001

Za devět roků, kdy se u nás vyšetřuje skot na BSE, poráží se na normálních porážkách v průměru něco kolem 100 tisíc zvířat ročně. Rok 2009 tedy nebyl výjimkou. Celkem bylo tedy od roku 2001 do konce roku 2009 vyšetřeno přes milion a půl (přesně 1 525 152 kusů) krav a býků.
Na toto množství přes 1,5 milionu vyšetřených bylo zjištěno 30 případů BSE (bovinní spongiformní encefalopatie). Poslední dva loňské případy byly potvrzeny v březnu a květnu, a to na okresech Semily a Opava, v roce 2008 nebyl zjištěn žádný pozitivní případ BSE a v roce 2007 byly pozitivní také dva případy. Je tedy zřejmé, že četnost zjištění je nízká, stále nižší, ale nelze vyloučit, že by se další případ nemohl vyskytnout, i když pravděpodobnost není velká.
Systém vyšetřování poráženého skotu nad 30 měsíců věku, popřípadě uhynulých kusů a kusů z nutných porážek, je u nás propracovaný a je funkční. Letos se o tom budou moci v nejbližších dnech opět přesvědčit inspektoři z FVO (Food and Veterinary Office – Potravinového a veterinárního úřadu) v rámci tzv. Všeobecného auditu.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down