V ČR byly potvrzeny další dva případy ptačí chřipky

Uhynulé labutě byly nalezeny u obce Kostice na Břeclavsku, nedaleko řeky Kyjovky.

U obou labutí byl prokázán virus H5, u jedné vysoce nakažlivá forma.
Okolo místa nálezu obou labutí, které ležely několik desítek metrů od sebe, začnou platit stejná mimořádná opatření, jaká byla stanovena při předchozích nálezech v jižních Čechách: stanovení pásma ochrany a dozoru o poloměru tři a deset kilometrů od místa výskytu. Obce musejí v obou zónách provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata.
Největší drůbežárna v okolí je v Moravské Nové vsi, asi sedm kilometrů od Kostic. Patří firmě Sušárny Pohořelice. Nyní mají všechny tři haly prázdné, protože asi před čtrnácti dny dali všechna kuřata na porážku a nová nedovezli. S naskladňováním hodlají nyní počkat. Chovatelé nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu. V území kolem nálezu platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva a omezení vstupu lidí do drůbežáren; přes dezinfekční rohože musí vjíždět automobily do areálů chovů. Ochranná zóna částečně zasáhne i na území Slovenska a Rakouska.
Na jihu Čech byla zrušena poslední dvě z pěti ochranných pásem ve středu 10. května. Od čtvrtka 11. května byla v ČR zmírněna i celorepubliková mimořádná opatření, která byla přijata kvůli ptačí chřipce v půli února. Opět je tedy možné pořádat výstavy a trhy drůbeže a ptáků chovaných v ČR.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *