03.10.2007 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ČR hrozí krize chovatelů prasat, ceny masa porostou

Dlouhodobý trend snižování stavů prohloubil strmý růst cen obilovin.

České republice hrozí podle Agrární komory krize chovatelů prasat a přidruženého zpracovatelského průmyslu. Dlouhodobý trend snižování stavů prasat a počtu jejich chovatelů v zemi letos ještě prohloubil strmý růst cen obilovin. ČR je již teď ve výrobě vepřového masa nesoběstačné a pokud bude propad nadále pokračovat, ztratíme vliv na domácím trhu a ceny masa v obchodech prudce porostou.
V zemi každoročně končí s podnikáním zhruba každý desátý chovatel prasat. Počet chovaných zvířat se za posledních sedm let zmenšil o 870.000 na 2,816.000 kusů (ČSÚ). Nejvyšší nákladovou položkou při chovu prasat jsou krmiva, z nichž velkou část tvoří obiloviny u kterých se cena meziročně zdvojnásobila. Náklady na výrobu kilogramu vepřového masa už tak asi o pět korun překročily následný zisk z prodeje.
Další omezování chovů prasat by mělo dopady také na navazující zpracovatelský průmysl. Týkalo by se to především 117 jatek s certifikátem Evropské unie, v nichž pracuje kolem 3000 lidí. Velká část hlavně z větších firem by musela omezit nebo ukončit výrobu, protože by se ocitly bez výchozí suroviny. Živá prasata se do České republiky téměř nedováží.
Pokud bude chovatelů prasat v zemi i nadále ubývat, hrozí zdražení vepřového masa v obchodech. V okamžiku, kdy domácí výroba nepokryje ani dvě třetiny trhu, ztratí naši chovatelé vliv na vývoj cen, které budou ve velké míře určovat dovozci ze zahraničí.
Zemědělci požadují aktivnější přístup ministerstva zemědělství k problému tuzemských chovatelů prasat. Vláda by se podle nich měla inspirovat v okolních zemích, kde stát chovatele hospodářských zvířat podporuje utajenými dotacemi a získáváním grantů z Evropské unie.
Agrární komora ministerstvu zemědělství vytýká především nezájem o problematice chovů prasat vůbec jednat. Připravila proto seznam opatření, která by mohla situaci chovatelů prasat v zemi do budoucna zlepšit. Kromě větší inspirace náměty ze sousedních zemí požadují především větší aktivitu státu při získávání investičních prostředků z evropských fondů. „Podle našeho výzkumu by bylo potřeba do českého chovu prasat investovat do roku 2013 celkem 1,9 miliardy korun, aby byl vůbec konkurenceschopný. Na Slovensku už mají nějaké dohody o programu vyjednány a čekají na notifikaci, u nás se ještě na toto téma ani nerozběhla debata," řekl Veleba.
Chov prasat je v ČR tradicí, tvoří kolem čtvrtiny živočišné a kolem deseti procent veškeré zemědělské produkce. Češi každoročně sní kolem 41 kilogramů vepřového masa na hlavu. Před vstupem do EU byla ČR v produkci vepřového masa soběstačná, vloni produkce pokryla jen 80 procent poptávky, letos se očekává soběstačnost 75 procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down