31.07.2009 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ČR je registrováno 112 útulků

Zvířata přibývají v útulcích nejen kvůli krizi

V posledních měsících přibývá případů úzce spojených s finanční situací rodiny. Majitelé se snaží zbavit svých psů ze strachu, že se nebudou moci postarat sami o sebe, natož pak o psa. Další nárůst odložených zvířat očekávají zaměstnanci útulků v září, kdy se děti zbavují zvířat nalezených a osvojených o prázdninách.Častým důvodem je i náhlý výskyt alergie na zvíře nebo zaběhnutí zvířete kvůli povodním. Ze ztracených psů jich byla vrácena původnímu majiteli necelá polovina.
Osvojení zvířete z útulku je mnohem větší zodpovědnost než koupě štěněte z chovné stanice. Útulkový pacient lidem zásadně nevěří. Zvíře, kterého se původní majitel zbavil, je alespoň zpočátku mnohem náročnější na projevy náklonnosti, než si nový pán získá jeho důvěru. Navíc se dá jen těžko odhadnout povaha zvířete.
Než se nový majitel rozhodne pro osvojení psa či kočky, měl by zvážit, jak je vybrané zvíře aktivní a náročné na pohyb. Starším lidem třeba nemusí vyhovovat dovádivé štěně, na hlučný statek se zase nehodí malý choulostivý psík. Je důležité si také zodpovědět, proč zvíře člověk chce - jako lék na samotu, nebo náhradu za zemřelé zvíře.
Lidé, kteří nemají dostatek času starat se o zvíře na plný úvazek, jej mohou chodit alespoň občasně venčit do útulků. Vítány jsou i praktické dárky jako granule, kočičí záchody nebo přípravky proti blechám a klíšťatům aj.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down