08.06.2009 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ČR letos poprvé od roku 2000 klesly stavy ovcí

EU nemotivuje naše sedláky zvyšovat stavy zvířat

Stavy ovcí v ČR letos poprvé od roku 2000, odkdy nepřetržitě rostly, mírně poklesly (ČSÚ). V dubnu letošního roku se v ČR chovalo 183.084 ovcí, přibližně o 500 méně než před rokem. Zatím není možné odhadnout, zda se jedná o začátek dlouhodobého trendu, či jen jednorázový pokles.
Dosavadní přibývání ovcí se mohlo zastavit kvůli přechodu Evropské unie - od dotací vyplácených na zvíře k dotacím na plochu obhospodařované půdy. Tento systém nemotivuje sedláky zvyšovat stavy zvířat, přestože dotace na celou farmu rostou. V době vstupu do unie dostával český ovčák 1500 korun na bahnici, dnes dostává asi 300 korun.
Přes snížení celkového počtu zvířat nekleslo množství pro chov nejdůležitějších skupin. Stále rostou reprodukční kategorie, to znamená počet bahnic a jehnic, ze kterých se následně rodí jehňata. V prvních čtyřech měsících letošního roku se o více než 16 procent snížil také počet poražených ovcí a jehňat, kterých bylo letos zatím poraženo 4151, z toho téměř tři čtvrtiny v dubnu.
Ovce se dnes v ČR chovají téměř výhradně pro maso, zatímco dříve převažovala vlnařská plemena. Jelikož v tuzemsku téměř neexistují velkochovy a zvířata jsou chována většinou v malých stádech, 80 až 90 procent jehňat je určeno pro domácí porážky a využití přímo chovateli. Na jatkách je jich poráženo asi jen pět procent. Pro velké farmy je výhodnější prodat živá zvířata do okolních zemí, které mají odpovídající zpracovatelské kapacity. Výkup vlny byl v tuzemsku letos na jaře úplně zastaven a zatím nebyl obnoven, neboť evropský trh zaplavila levná vlna převážně z Argentiny. Nabídce jihoamerických chovatelů nemohou tuzemští farmáři cenově konkurovat. V blízké budoucnosti se očekává na trhu s vlnou určité oživení.
Zatímco v zemích Evropské unie se chová v průměru 70 ovcí na 100 hektarů zemědělské půdy, v ČR jsou na stejné ploše chovány v průměru jen čtyři ovce. Pastevně chovaná zvířata jsou přitom důležitá pro udržování krajiny zejména v horských a podhorských oblastech.
Také spotřeba skopového masa je v Česku ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi mimořádně nízká a je odhadována zhruba na 0,2 kilogramu na osobu ročně. Důvodem je podle ministerstva zemědělství nedostatečná nabídka masa z tuzemských zdrojů a vysoká cena masa z dovozu. Podle ministerstva však lze očekávat nárůst tuzemské spotřeby skopového masa na dvojnásobek. K tomu by se ovšem počty ovcí musely zvýšit na 250.000 až 300.000, což by mohlo nastat do deseti let.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down