V ČR meziročně přibylo prasat, chovných ubylo

Celkový počet prasat se ke konci července meziročně zvýšil o 0,7 procenta na 1,57 milionu. Chovných prasat ubylo o 4,1 procenta na 136 254 (ČSÚ).

Zemědělský svaz ČR upozornil, že během léta se snížil počet prasnic o 4,1 procenta na 93 000. Podle něj budou mít podniky letos nízké tržby za jatečná prasata především kvůli poklesu prodejní ceny.

Letošní cena v průměru podle údajů ministerstva zemědělství činila 26,92 Kč za kilogram, v červenci vzrostla na 30,37 Kč/kg. Zisk z jednoho prasete odpovídá ceně 200 korun. Farmáři stále nepokryli ztráty z jara a loňského roku, kdy byla průměrná cena 29,09 Kč/kg. Pokud ceny zemědělských výrobců neklesnou, situace bude stabilizovaná. Velké chovy se nebudou zavírat a velkochovatelé si budou moci dovolit zaměstnat člověka, který žádá o dotace, jež ztráty částečně kompenzují. Nízké ceny ovlivňují levný dovoz z Německa. V letošním prvním pololetí k nám bylo dovezeno vepřové maso v hodnotě okolo 12 miliard korun, což byla vyšší hodnota než za celý rok 2006. Za leden až srpen 2016 k nám bylo importováno 2,6krát více vepřového masa, než za rok 2004. Ceny klesly podobně jako u mléka mj. i kvůli ruskému embargu na dovoz potravin. Stát se snaží živočišnou výrobu v ČR podpořit, letos slíbil chovatelům vyplatit do konce roku čtyři miliardy korun.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *