31.03.2011 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ČR může být více bioplynových stanic

V rámci Programu rozvoje venkova dalo Ministerstvo zemědělství za posledních pět let peníze na více než 150 bioplynových stanic. Průměrné dotace se pohybují okolo 17 milionů korun. Velká výhoda bioplynových stanic spočívá především ve využití vlastních vstupních surovin a následného využití odpadního tepla v komunálním sektoru. Na konci loňského roku bylo v Česku v provozu 174 bioplynových stanic, dalších nejméně 100 je připraveno k realizaci.

Hlavní náplní pro zemědělské bioplynové stanice je kombinace kukuřice a kejdy. Naopak komunální bioplynové stanice využívají biologický odpad jako zbytky ovoce, trávy, masa aj. Největší rozvoj bioplynových stanic nastává v několika posledních letech. Na rozdíl od prvních zemědělských stanic z 80. let 20. století už nejsou zaměřené hlavně na zpracování kejdy, ale na společné využití cíleně pěstované biomasy, například kukuřice smíchané s kejdou a hnojem.
Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí připravuje novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, která má zajistit, aby využívání biomasy nepřineslo státu stejné problémy jako fotovoltaické elektrárny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down