02.10.2007 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ČR se pro komerční účely pěstuje GM kukuřice

Používá se jako krmivo pro zvířata.

Loni bylo oseto kukuřicí asi 1290 hektarů z celkových 80.000 hektarů všech druhů kukuřice, v tomto roce to už bylo asi 5000 až 6000 hektarů. Zkušebně se nyní kromě brambor mohl pěstovat i geneticky upravený len.
Farmáři na Žďársku sklidili letos svoji první úrodu geneticky upravených brambor. Odrůdu, která by v budoucnu měla sloužit k výrobě škrobu pro průmyslové účely, testovala společnost Proagro Radešínská Svratka na šesti hektarech polí. První pokusy s geneticky upravenými brambory již v zemi prováděla firma BASF spolu s humpoleckým pracovištěm Výzkumného ústavu rostlinné výroby.
Pole s geneticky modifikovanými (GM) bramborami na Žďársku bylo sklizeno asi před deseti dny pod dohledem odborníků. Sklízecí stroje musely být dobře vyčištěny, aby se nesmíchaly s klasickými odrůdami brambor. Nyní jsou GM brambory uloženy ve skladu. Hektarový výnos se zatím nedá hodnotit. GM brambory byly z půdy vybrány asi o měsíc dříve, protože v dalším roce by měly sloužit jako sadba. Geneticky upravené plodiny se začaly prosazovat hlavně kvůli jejich zvýšené odolnosti vůči škůdcům.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down