03.11.2008 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ČR ubylo včelstev, příčinou je varoáza

Přesto bychom nemuseli žádný med dovážet.

V České republice je v současnosti zhruba 460.000 včelstev, což je přibližně o 60.000 méně než v loňském roce.
Úbytek včel způsobila varoáza, kvůli níž přes zimu uhynulo zhruba 120.000 včelstev. Polovinu z nich se však včelařům během letošního roku podařilo obnovit. Kvůli snížení počtu včelstev a nepříznivému počasí, které ovlivnilo produkci medu, je prodejní cena medu vyšší než loni.
U světlého medu se cena na prodejních pultech pohybuje mezi 100 a 110 korunami za kilogram, což je zhruba o deset procent více než před rokem. U tmavého medovicového lesního medu, kterého je letos výrazný nedostatek, se cena pohybuje dokonce mezi 130 až 140 korunami za kilo. Nepotvrdily se však odhady některých včelařů z léta, kdy hovořili o tom, že cena by mohla proti loňsku vyšplhat až na dvojnásobek.
Domácí produkce medu loni sice klesla zhruba o 600 tun na 8466 tun, přesto šlo podle dostupných údajů o druhý nejvyšší objem v historii samostatné České republiky. Průměrný roční výnos se přitom odhaduje na asi 7000 tun. Podle odhadů je letošní produkce medu nižší než před rokem, přesné údaje zatím nejsou k dispozici.
V ČR se spotřebuje kolem 6000 tun medu ročně, teoreticky bychom nemuseli žádný med dovážet. Přesto je podíl českého medu v obchodech malý, většina se vyváží, zejména do Německa, nebo prodává přímo ze dvora.
Většina medu nabízeného v obchodech, hlavně v hypermarketech, je z dovozu. Jedná se ve většině případů o směsi medů, které proti jednodruhovým medům mají často nižší kvalitu.

Varoáza je parazitární onemocnění včelího plodu i dospělých včel, které vyvolává. Do Česka pronikl původce nákazy, roztoč Varroa destructor, z Asie přes Balkánský poloostrov koncem 70. let. Léčba nákazy je nutná každoročně, protože roztoč nemá ve zdejším klimatickém pásmu přirozeného nepřítele.
Kvůli vysokému procentu uhynulých včelstev vláda před časem zvýšila letošní podporu pro včelaře o 25 milionů korun z původního návrhu 141 milionů korun. Včelařům se snaží pomoci i krajské samosprávy. Například Středočeský kraj přislíbil včelařům více než dvoumilionovou dotaci na obnovu včelstev. V ČR bylo na konci loňského roku registrováno zhruba 48.000 včelařů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down