16.02.2015 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ČR vzrůstá produkce masa

Produkce masa v České republice po 11 letech poklesu loni meziročně vzrostla o 0,8 procenta na 451 186 tun. Okrajově se snížila produkce koňského a kozího masa.

 

Od českých zemědělců loni meziročně přibylo vykoupeného mléka, a to o 1,3 procenta na 2,35 miliardy litrů (Český statistický úřad, ČSÚ).
Pouze v prvním čtvrtletí se loni snížila produkce masa a nákup mléka, v ostatních čtvrtletích se zvýšily. Ve čtvrtém čtvrtletí se výroba masa zvýšila o 1,2 procenta na 115 244 tun, nákup mléka vzrostl o 3,3 procenta na 576 milionů litrů.  V loňském roce došlo po dlouhé době k mírnému navýšení stavu prasat i drůbeže.
Produkce vepřového masa, která obnáší více než polovinu celkové výroby masa v naší zemi, se loni zvýšila o 0,7 procenta na 235 991 tun. U hovězího a telecího masa byl zjištěn nárůst o 1,1 procenta, u drůbežího masa o 0,8 procenta, u jehněčího o 15,1 procenta.

Poslední dva roky se produkce drůbežího masa zvyšuje. Na tom se podílí stagnace cen a vysoká poptávka vzhledem k cenovým relacím a rychlé kulinářské úpravě masa.   Ceny zemědělských výrobců jatečných prasat loni klesly o 1,3 procenta a prohloubil se schodek zahraničního obchodu s  vepřovým masem. Zahraniční obchod s živými prasaty byl v přebytku od prosince 2013 do loňského listopadu.

Loni klesly ceny producentů jatečných kuřat o 3,5 procenta, telat o 13 procent, krav o 4,3 procenta a jalovic o 0,9 procenta. Naopak u býků ceny výrobců vzrostly o 0,8 procenta. U drůbežího i hovězího masa a podobně i u vepřového masa převažoval dovoz nad vývozem.
Pokles cen je způsoben embargem na dovoz potravin z Ruska. Dovezené vepřové maso pocházelo loni hlavně z Německa, Španělska a Polska, drůbeží z Polska, Brazílie a Maďarska a hovězí maso se nejčastěji dováželo z Polska, Nizozemska a Německa.

V loňském roce vzrostla  průměrná cena mléka o 13,1 procenta na 9,50 Kč za litr. Nejnižší cena byla zaznamenána v prosinci, nejvyšší v dubnu. V zahraničním obchodě s mlékem i mléčnými výrobky výrazně převyšoval vývoz nad dovozem. Zahraniční obchod s mlékem a mléčnými výrobky sice vykazuje dlouhodobě kladné saldo zahraničního obchodu, ale dovoz sýrů a tvarohů vykazuje záporné saldo zahraničního obchodu (67 procent).*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down