10.08.2007 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Dánsku se přemnožil plzák španělský

Dánská vláda chce čelit slimáčí pohromě zákonem.

Nesmiřitelný boj přemnoženému plzáku španělskému vyhlásila dánská vláda. Ministryně životního prostředí Connie Hedegaardová dokonce vážně uvažuje o uzákonění občanské povinnosti ničit slimáky. Zemědělcům i drobným zahrádkářům mezitím nenasytní plži ničí úrodu zeleniny.
Kabinet zpracovává národní strategii boje proti plzákům španělským, kteří se v zemi přemnožili. Součástí strategie podle ní může být i přijetí legislativy zakotvující povinnost zapojit se do vyhlazování škůdců.
Pravicoví vládní politici chtějí, aby byly proti slimáčí invazi povinně nasazováni nezaměstnaní. Krajně levicová Socialistická lidová strana dokonce vyzvala k mobilizaci civilní obrany země. Čtenáři dánských deníků navrhují, aby byly do války proti plzákům vysláni jejich přirození nepřátelé, kachny a ježci.
V průměru deset centimetrů dlouhý plzák španělský pochází ze západní Evropy, ale před 50 lety se v souvislosti s intenzivním zemědělstvím začal rozšiřovat dále. Brzo obýval celou Evropu a dostal se až do USA. V České republice byl poprvé objeven v roce 1991 a od té doby se v kulturní krajině šíří.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down