20.04.2004 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Dobrouči čekají na výsledky kontrolního testu

Pokud kontrolní vyšetření prokáže u krávy z Dolní Dobrouče na Ústeckoorlicku tzv. nemoc šílených krav (BSE), bude muset být utraceno celkem 59 kusů dobytka. Výsledky kontrolních testů, které provádí laboratoř v Jihlavě, by měly být známy nejdříve dnes.

Pro chovatele ze společnosti Silyba by potvrzení onemocnění podle jejího předsedy Vladimíra Hovada znamenalo citelnou ránu. Jenom na ušlých tržbách za prodej mléka by ztráta dosáhla až dvou milionů korun, další ztráty by pocházely z neuskutečněného prodeje telat.
Ředitel Silyby byl páteční zprávou o BSE zaskočen. Původ případného onemocnění si neuměl vysvětlit, protože masokostní moučkou, u které se předpokládá, že by mohla BSE vyvolat, společnost krávy nekrmí.
Silyba chová asi 600 kusů skotu a z toho 310 dojnic. Společnost je pojištěna. V případě potvrzení desátého výskytu BSE v Česku by mohla počítat i s kompenzací státu.
V tuzemsku bylo za tři roky v souvislosti s devíti případy BSE utraceno 1591 zvířat. Z toho téměř 900 kusů si vynutil výskyt jednoho nakaženého dobytčete.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down