26.08.2015 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na dolním toku Labe byl potvrzen zvýšený výskyt bifenylů

Kontrolním odběrem České inspekce životního prostředí byl potvrzen zvýšený výskyt polychlorovaných bifenylů (PCB) v dolním toku Labe. Používání bifenylů je celosvětově zakázáno kvůli toxicitě od roku 2001. V ČR byla výroba bifenylů zakázána již v roce 1981.

Polychlorované bifenyly se mohou ukládat v tělech živočichů a mohou je obsahovat i ryby. Jejich akutní toxicita je nízká, vzhledem k chronické toxicitě jsou v životním prostředí obtížně odbouratelné. Zvýšené hodnoty PCB byly zjištěny ve dvou místech z odebraných vzorků v Ústí nad Labem. V současné době probíhá vyšetření dalších vzorků. Zvýšený obsah PCB v povodí řeky Labe zaznamenala i německá strana. V rámci Mezinárodní komise pro ochranu Labe probíhá výměna informací o výskytu toxických bifenylů.

Inspektoři prověřují několik možných verzí, jak mohlo ke znečištění dojít. Bifenyly se v minulosti využívaly v průmyslu a stavebnictví. Přetrvávat mohou v půdě, stavebních konstrukcích či říčních sedimentech. Dále se používaly jako náplně do transformátorů a elektrických kondenzátorů, jako hydraulické kapaliny a jako změkčovadla.*

 Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down