26.02.2009 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Hodoníně bylo zlikvidováno husí hejno

Nízkopatogenní kmen viru H7 nepředstavuje pro člověka žádné riziko

Zaměstnanci Rybářství Hodonín a desítky hasičů zlikvidovali sedm set hus, ve kterém byl zjištěn nízkopatogenní kmen viru H7. Budou provedeny kontrolní testy u dalších zhruba 2300 husí a asi 350 divokých kachen. Kmen H7 nepředstavuje pro člověka žádné riziko.
Drůbež byla utracena plynem ve speciálních kontejnerech. Tento způsob usmrcení tak velkého množství ptactva je nejšetrnější. Na místě zasahovalo několik desítek hasičů a policie, která uzavřela příjezdové cesty do areálu firmy.
Většina hasičů zůstane v Hodoníně do čtvrtka, protože v případě pozitivních výsledků na ptačí chřipku u zbývajících hejn bude likvidace drůbeže pokračovat i v dalších dnech.
U mrtvé labutě, která byla nalezena v okolí chovu husí, nebyl virus ptačí chřipky prokázán. Podobné nálezy uhynulých ptáků veterináři v zimním období registrují i několik týdně.
Chov husí má v Hodoníně více než čtyřicetiletou tradici. Ročně podnik vyprodukuje na 50.000 housat, které prodává malochovatelům. Chov hus je velmi náročný a podnik je jeden z mála v zemi.
Ptačí chřipka byla u volně žijících ptáků na jihu Moravy zjištěna zatím jen jednou u labutě v r. 2007 nedaleko Lednice na Břeclavsku. U chovných ptáků se dosud ptačí chřipka v regionu neobjevila. U chovných ptáků se dosud ptačí chřipka v regionu neobjevila.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down