21.08.2006 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Jihočeském kraji ubývá prasat, více je ovcí a koz

Důvodem jsou výkyvy ve výkupních cenách a růst dovozu vepřového masa po vstupu ČR do EU.

Podle ČSÚ se v letošním prvním čtvrtletí v kraji chovalo přes 340.000 prasat, ještě před třemi lety to ale bylo téměř o 60.000 kusů více.
Mnoho podniků proto chov prasat omezilo, nebo zcela zrušilo. Opačný stav je v chovu skotu. Za první pololetí přibylo meziročně na jihočeských pastvinách 8600 kusů dobytka. Farmáři tak chovali více než 220.000 krav, což je vyneslo na první místo v ČR před tradičně největší chovatele skotu z Vysočiny.
Chov skotu a využití zemědělské půdy k pěstování pícnin je specifické zejména pro horské a podhorské oblasti regionu. Zemědělcům se rovněž vyplatí prodat mladé kusy za hranice, kde za dobytek dostanou víc, než kdyby krávy krmili, a poté prodali v Česku.
V kraji roste v posledních letech zájem o chov ovcí. Podle ČSÚ měli zemědělci v regionu k 1. dubnu přes 21.500 ovcí, což bylo o třetinu více než před třemi roky. Na jihočeských loukách se tak pase nejvíc ovcí a beranů v ČR. Jedním z důvodů je podle zemědělců menší náročnost chovu. Místní chovatelé dávají přednost masným plemenům, chov pro mléko je výjimkou. Chovají se hlavně odolná plemena, která mohou být celoročně venku a obejdou se bez přístřešků a budov.
Jiná situace je u drůbeže. Jihočeští zemědělci sice ještě v roce 2003 chovali 3,5 milionu kusů drůbeže a na začátku letošního dubna už přes čtyři miliony kusů, meziročně však počet drůbeže na jihu Čech klesl o 14 procent. Ani letošní rok nebude pro chov drůbeže příznivý a dá se čekat, že stavy se budou dál snižovat. Chovatele ničí nízké výkupní ceny, které nepokrývají náklady. Důvodem je především obava z ptačí chřipky, která snížila poptávku po drůbežím mase. Navíc letošní sklizeň zřejmě přinese méně obilí, což povede ke zdražení krmných směsí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down