11.10.2007 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Jihočeském kraji v posledních letech výrazně ubývá drůbeže

Příčinou je konkurence levnějšího drůbežího masa ze zahraničí.

V regionu se k 30. červnu chovalo přes 3,4 milionu kusů drůbeže, ještě před čtyřmi lety bylo o 800.000 kusů více. Nejvíce drůbeže bylo loni do ČR dovezeno z Polska a Nizozemska. Stavy veškeré drůbeže klesly na jihu Čech meziročně o 12,5 procenta. Nijak výrazně se nemění počty slepic, kterých měli v pololetí 2004 velkochovatelé přes 600.000, nyní jich je asi o 24.000 kusů více. Tvoří tak zhruba dvě desetiny veškerých chovů v kraji.
Příznivá situace je také u vajec, díky nimž se kraj řadí mezi tři největší producenty v tuzemsku. Do konce června krajští farmáři sbírali přes 103 milionů vajec, tj. o šest milionů kusů více než loni. Lepší byli už jen výrobci ze Středočeského kraje s Prahou a Pardubického kraje. Drůbežářům z regionu se podařilo prodat zhruba 100 milionů vajec. Loni to bylo přes 93 milionů kusů.
Odvětví podle odborníků již dlouhodobě zápolí s rentabilitou. Zatímco spotřeba drůbežího masa roste, ceny jdou naopak kvůli levnému importu spíše dolů, což se odrazilo u zákazníků, kteří drůbeží maso kupují velmi levně. Za posledních 13 let se tuzemská spotřeba drůbeže zdvojnásobila na současných 26 kilogramů na osobu. Chovatelům se přesto nedaří vyrovnávat se s nízkými výkupními cenami od zpracovatelů, které nepokrývají zvýšené náklady.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down