V Kanadě byl potvrzen šestý případ BSE

Kráva se narodila před rokem 1997, kdy v Kanadě již platil zákaz krmení masokostní moučkou aj. živočišnými krmivy.

V laboratoři bude vyšetřeno tele, které se pozitivní krávě narodilo v roce 2004. Šestý případ BSE byl zjištěn u křížené krávy Kanadským úřadem pro kontrolu potravin (CFIA) v provincii Manitoba. Na farmě probíhá vyšetření vrstevnic.
Pokud budeme schopni najít další kusy ze stejného stáda, nebo ty, které se narodily zhruba ve stejné době jako nakažené zvíře a konzumovaly stejné krmení, z preventivních důvodů je porazíme,“ uvedl šéf kanadské veterinární správy George Luterbach.
První případ nemoci šílených krav u domácího kusu se v Kanadě vyskytl v roce 2003. Pátý případ byl v Kanadě potvrzen letos v dubnu – šestiletá dojnice z Britské Kolumbie. První výskyt se nepříznivě odrazil na obchodu s masem v celé Severní Americe. Šestý případ BSE byl potvrzen zhruba měsíc potom, co Kanada znovu otevřela hranice pro dovoz všech druhů dobytka ze sousedních Spojených států. Obě země si dovoz hovězího masa vzájemně blokovaly, protože výskyt nemoci byl registrován jak v USA, tak v Kanadě. Do Kanady je možné dovážet dobytek narozený po roce 1999 a za určitých okolností také maso z kusů starších 30 měsíců.
Úřad CFIA nedávno sdělil, že Kanada chce do deseti let BSE zcela vymýtit. K tomu jí má pomoci zákaz používání krmiva, v němž jsou rizikové tkáně pocházející ze všech druhů dobytka. Omezeno bude i používání průmyslových hnojiv. Ve světě zemřelo na CJD více než 160 lidí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *