V Kazachstánu ožívá starobylá tradice lovu s orly

Kazašský orel je jedním z nejdravějších na světě

Když začne step ve východním Kazachstánu pokrývat sníh, lovci osedlají koně a s orlem na předloktí se vydávají hledat kořist. Muži sledují stopy zvířat ve sněhu a pak vysílají obří ptáky do vzduchu, aby uchvacovali do drápů lišky a králíky. Mnozí v postsovětském Kazachstánu považují lov s orly, několik set let starou tradici, za symbol kočovnické minulosti svého národa a za návrat k často romantizované éře, kdy se ještě tyto stepi nezměnily v geopolitické bojiště soupeřících regionálních velmocí Ruska a Číny. Během dvou desetiletí hospodářského růstu, který následoval po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991, přišla na svět generace mladých Kazachů, jejichž hledání nové identity je přimělo pohlížet hluboko do historie.
Kazašský orel je jedním z nejdravějších na světě. Má rozpětí křídel kolem dvou metrů, pařáty ostré jako břitva a je schopen řítit se střemhlav k zemi rychlostí expresního vlaku – až 300 kilometrů za hodinu. Během klání počátkem prosince komise porotců s vážnými tvářemi přihlížela z vrcholku kopce, jak lovci s čapkami z liščí kožešiny povolují řemínky a vypouštějí orly do vzduchu. Vesničané při této příležitosti připravují kebab na otevřeném ohništi, z tlampačů zní lidové písničky a tomu všemu přihlížejí nadšení turisté, vyzbrojení dalekohledy a fluorescenční výstrojí.
Lov s orly byl za sovětské vlády zakázán a tradice by zcela vymizela, kdyby ji nebyli udržovali etničtí Kazaši v Číně a Mongolsku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *