14.01.2009 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V mnoha evropských zemích se objevuje nízce patogenní ptačí chřipka

V ČR dosud zjištěna nebyla

Nejedná se o vysoce patogenní typ H5N1, velmi nebezpečný a rychle se šířící, nicméně i při výskytu H5N7 se přijímají veterinární opatření.
Státní veterinární správa ČR upozorňuje všechny krajské veterinární správy na obezřetnost vůči nákaze aviární influenzou. Nízce patogenní chřipka byla zjištěna například v chovech v Norsku, Belgii, Německu, Itálii či Polsku. Nevymezují se tak rozsáhlá ochranná pásma jako při výskytu vysoce patogenní chřipky, nicméně i v těchto případech se nemocná drůbež usmrcuje a tzv. neškodně se odstraňuje. To znamená, že se podnikají všechny kroky, aby se zamezilo šíření i této nákazy.
Nízce patogenní aviární influenza je zákeřná tím, že u nemocné drůbeže jsou příznaky velmi málo patrné, a to třeba i u krůt, které jsou jinak na nákazy velmi citlivé.
Zatím byla naše republika ušetřena. Lze to přičíst tomu, že máme zkušenost z roku 2007, tedy především chovatelé a veterinární lékaři „v terénu“. Všichni ti, kdo se setkali s výskytem aviární influenzy ve východních Čechách v roce 2007, si uvědomili, že veterinární opatření a varování mají smysl, a že plnění všech veterinárních opatření i plnění dosud platných mimořádných veterinárních opatření je jedinou možnou ochranou před zavlečením nákazy do chovů.

Stále tedy platí veterinární opatření na jejichž základě mají chovatelé hlásit, buď sami nebo prostřednictvím smluvních veterinárních lékařů krajské veterinární správě jakoukoli podezřelou změnu zdravotního stavu chované drůbeže. I nadále také probíhá monitoring volně žijících ptáků i doma chovaných ptáků. Dosud u nás zmíněný typ H5N7 nebyl zjištěn. To však neznamená, že tento virus, který způsobil onemocnění drůbeže či ptáků v okolních zemích se nevyskytuje i na našem území.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down