13.07.2023 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V nelegálním chovu na Chomutovsku docházelo k týrání hospodářských zvířat

Inspektoři Státní veterinární správy v Ústeckém kraji (SVS) provedli v minulém týdnu na základě podnětu kontrolu v chovu hospodářských zvířat v obci Málkov na Chomutovsku. Na místě veterinární inspektoři odhalili nevhodné podmínky chovu, kdy zvířata neměla přístup k vodě a krmení. Navíc měl chovatel již z minulosti kvůli předchozím opakovaným pochybením nařízen zákaz chovu zvířat.

V době kontroly se v chovu nacházelo 100 kohoutů, asi 50 kusů ostatní drůbeže, tři kozy a dvě selata vietnamského prasete. Nejhorší podmínky byly v ubikaci pro kozy, kde se vyskytovalo pletivo, dřevo, prkna, nádoby či nevhodné krmení a další předměty. Všechna zvířata, zejména drůbež, byla namačkána na velmi malém prostoru a neměla k dispozici výběh. Popsané podmínky chovu lze označit za vážné podezření z týraní zvířat.

Krajská veterinární správa (KVS) v současnosti zpracovává odborný posudek pro ORP s návrhem na náhradní péči pro všechna zvířata. KVS ve své kompetenci udělí pokutu za porušení plemenářského zákona, ostatní prohřešky ve vztahu k zákonu na ochranu zvířat proti týrání bude ve správním řízení řešit obec s rozšířenou působností (ORP).

Již v minulosti KVS řešila několik podnětů na tohoto chovatele a podala návrhy na odebrání zvířat ORP (městu Chomutov), jednalo se o psy, ovce a kozy. KVS vedle toho udělila pokuty za porušení plemenářského zákona. V roce 2019 došlo v chovatelském zařízení k požáru, kdy zahynulo velké množství drůbeže. ORP chovateli nařídila zákaz chovu.*

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down