V Norsku byly pro komerční účely usmrceny desítky velryb

Více než 720 velryb bylo v letošním roce usmrceno v Norsku. Jedná se o o největší sezónu lovu velryb od roku 1993, kdy vláda přestala respektovat celosvětový zákaz lovu.

Počet ulovených velryb je pod hranicí 1286 kusů, tj. pod stanovenou kvótou, pro rok 2014. Vláda uvádí, že účelem rybolovu je ochrana a trvale udržitelné využívání mořských zdrojů. Maloobchodní prodejci mají problémy se zásilkami velkého množství velrybího masa do supermarketů. Maso vyváží do Japonska, kterému OSN počátkem roku zakázala lovit velryby u Antarktidy. Japonsko se pokoušelo obejít mezinárodní zákaz z roku 1986 a ulovení 10 000 velryb ospravedlňovalo vědeckým výzkumem. Norské ministerstvo pro rybolov uvádí, že v oblasti středního Atlantiku, mimo Island, a poblíž Faerských ostrovů žije přes 71 000 plejtváků malých.

Inspektoři ručí podle prohlášení za to, že se lov a usmrcení velryb provádí v souladu s pravidly. Velrybáři se účastní bezpečnostního kurzu, který se koná každoročně a má zajistit, aby byli tito savci vystaveni nejmenší bolesti a stresu.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *