V Povodí Moravy budou vysazeni jeseteři

Prvních 3000 jeseterů malých vysadí v pátek státní podnik Povodí Moravy do řek Moravy a Dyje. Cílem je obnova populace této ryby v moravských řekách.

Dalších 2000 jeseterů bude do moravských řek vypuštěno na podzim. Zaměstnanci Povodí Moravy plánují pro obnovu populace jesetera vypouštět 5000 plůdků do řek až do roku 2021. Cena projektu se pohybuje okolo 18 000 eur.

Letos bude vypuštěno do řeky Dyje u dřevěného mostu Pohansko 1000 kusů letošních plůdků jeseterů malých, které se vylíhly ve speciální kontejnerové líhni na Dunaji ve Vídni. Dalších 1000 ryb bude vypuštěno do vody na levém břehu Dyje v místě odstaveného ramene a stejný počet i do Moravy nad soutokem. Projekt na obnovení populace jesetera zahájili rakouští odborníci, kteří jesetery vypouštějí do dolního toku Dunaje a Moravy. Odborníci z Povodí Moravy vypustili na podzim do řeky 200 značených jeseterů.

Jeseter malý je nejmenším druhem dunajských jeseterů, žije po celý životní cyklus pouze ve sladké vodě. Dosahuje délky 125 centimetrů a hmotnosti 19 kilogramů. Živí se drobnými larvami nebo korýši, výjimečně i drobnými rybami. Vyskytuje se v tocích u Černého, Kaspického a Baltského moře. Kvůli výstavbě přehrad v řekách Moravě a Dyji jejich stavy průběžně klesaly.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *