04.03.2004 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V pražské zoo se narodilo první letošní mládě

Před dvěma lety se do pražské zoo dostalo několik desítek sladkovodních želv amboinských, které v Hongkongu tamní úřady zabavily pašerákům. Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií tehdy zprostředkovala rozeslání 10.000 zvířat, původně určených čínským labužníkům, chovatelům a zoologickým zahradám na celém světě. V neděli se v pražské zoologické zahradě vylíhlo první letošní mládě, potomek jedné z přivezených želv.

Už půl roku po příjezdu do Prahy se jedné za zabavených samiček, želvě černavé, podařilo naklást vejce, ze kterého se úspěšně vylíhlo mládě. Želvy amboinské se staly druhým druhem, který se po strastiplných zážitcích začal rozmnožovat. Prvních mláďat se chovatelé dočkali loni, letos jich čekají ještě víc.
První letošní mládě je potomkem samičky, která kladla vajíčka už loni a jejíž snůška zatím vždy čítala jedno vajíčko. Celkem má zahrada devět samic želv amboinských, každá z nich ročně naklade jedno nebo dvě vejce.
Skutečnost, že se želvy i přes velký stres, který prožily, rozmnožují, je podle chovatelů důkazem dobré péče. Dovezená zvířata byla ve velice zuboženém stavu, vyhladovělá, dehydrovaná a poraněná a některá se přes veškerou snahu nepodařilo zachránit. Do Čech počátkem ledna 2002 přijelo 246 zabavených želv. Azyl našly také v zoologických zahradách v Jihlavě, Brně, Plzni a Ostravě. Ne všechny ale přežily, například v Plzni zemřela v prvních měsících po příjezdu polovina z 20 zvířat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down